Najczęstsze pytania

Kliknij na pytanie, aby zobaczyć odpowiedź:

  • Jeżeli bolał ząb przez parę dni i przestał, to czy ten ząb należy leczyć?
  • W wyniku rozwoju próchnicy głębokiej dochodzi do zapalenia miazgi (części ukrwionej i unerwionej  zęba), które objawia się silnym bólem. Jeżeli pacjent na tym etapie nie zgłosi się do dentysty, dochodzi do martwicy tej miazgi i ząb przestaje boleć. Martwą miazgę zaczynają rozkładać bakterie, doprowadzając do zapalenia okostnej, czyli tkanek wokół zęba. W tym momencie ból może wrócić ze zwielokrotnioną siłą, a leczenie jest bardziej skomplikowane. Zdarza się również, że martwica zęba przebiega bezobjawowo a toksyny bakteryjne niszczą okostną, wytwarzając zmiany o charakterze torbieli. Dlatego ból zęba jest symptomem choroby i należy niezwłocznie udać się do stomatologa.
    Naczynia krwionośne miazgi zęba są połączone z układem krążenia. Bakterie z chorego zęba, które dostaną się przez miazgę do krwiobiegu, mogą spowodować groźne choroby serca, nerek, stawów, skóry i mózgu.
  • Dlaczego próchnica nie boli?
  • Ząb pokryty jest szkliwem, najbardziej twardą tkanką w naszym organizmie. Pod nią znajduje się zębina, a wewnątrz zęba komora z miazgą, czyli tą częścią zęba, która jest unerwiona i ukrwiona. Jeżeli próchnica dotrze w okolice komory zęba, czyli mamy do czynienia już z głęboką „dziurą”, dopiero wtedy zaczyna boleć ząb. W pierwszym etapie rozwoju próchnicy na zaatakowanym szkliwie pojawia się matowa plamka, która najczęściej zlokalizowana jest w bruzdach i punktach stycznych zębów. Jest to jedyna postać próchnicy, która jest odwracalna. Kolejny etap rozwoju próchnicy to utrata ciągłości szkliwa, tzw. „dziura”, która postępuje w głąb zęba, obejmując zębinę. Tylko u osób bardzo wrażliwych na tym etapie pojawia się ból, zwłaszcza po zjedzeniu czegoś słodkiego. Najczęściej u innych pacjentów taki ząb nie boli, a próchnica rozwija się dalej. Wyraźny ból pojawia się na etapie próchnicy głębokiej, może być samoistny lub pojawiać się po spożyciu pokarmów słodkich, gorących lub zimnych. Jest to znak, że miazga została zaatakowana przez bakterie i jest konieczne leczenie kanałowe. Dlatego w celu szybkiego wykrycia małych zmian próchnicowych, które ze względu na lokalizację są trudne do wypatrzenia przez pacjenta, zapraszamy co 6 miesięcy na wizyty kontrolne.
  • Czy zęby mleczne należy leczyć?
  • Często słyszymy: "po co leczyć mleczaki, skoro i tak wypadną?". Oczywiście, że wypadną, ale nie powinny być zepsute, bo próchnica automatycznie przenosi się z zębów mlecznych na zęby stałe. Zepsute zęby osłabiają odporność dziecka i powodują choroby. Poza tym to one zabezpieczają miejsce dla zębów stałych. Gdy wymagają przedwczesnego usunięcia, ułożenie zębów w jamie ustnej zaburza się na tyle, że dziecko może w przyszłości potrzebować leczenia zgryzu u ortodonty.
  • Czy ząb po założeniu wypełnienia może boleć?
  • Przede wszystkim warto podkreślić, że ból zęba po założeniu wypełnienia bywa dość częstym, aczkolwiek niegroźnym powikłaniem. Zęby po leczeniu stomatologicznym mogą reagować bólem w zetknięciu z mroźnym powietrzem lub z zimnymi i gorącymi pokarmami. Są to objawy tak zwanej nadwrażliwości pozabiegowej, która może się utrzymywać nawet do dwóch tygodni. Jak wiemy, oczyszczanie ubytków z próchnicy wiąże się z borowaniem. Jeżeli ubytek jest bardzo głęboki i/lub bardzo rozległy, stomatolog musi usunąć dużo miękkiej zębiny próchnicowej, dochodząc wiertłem niemal do miazgi. Podczas opracowywania twardych tkanek poruszające się z dużą prędkością wiertło wytwarza wysoką temperaturę, która rozgrzewa miazgę zęba i podrażnia jej struktury nerwowe. Dodatkowo na okoliczne tkanki zębodołu przenoszone są drgania, co również może powodować odczucia bólowe. Podrażniona podczas zabiegu miazga nadal reaguje bólem i to nawet po założeniu stałej plomby. Z czasem jednak ból samoistnie mija i ząb przestaje przesadnie reagować na bodźce.
    Niekiedy jednak dolegliwości nie ustają, a wręcz ulegają nasileniu, zwłaszcza podczas gryzienia. Jeżeli ból zęba pojawia się tylko podczas nagryzania, najprawdopodobniej jest spowodowany zbyt wysokim wypełnieniem (niedopasowaniem wysokości plomby do zgryzu). Objaw ten nie jest groźny i łatwo można go wyeliminować, prosząc dentystę o skorygowanie wysokości wypełnienia. Jednak samoistny, długo utrzymujący się ból leczonego zęba, połączony z nadwrażliwością na różne bodźce (zimno, gorąco, nagryzanie, opukiwanie) może świadczyć, że mamy do czynienia z zapaleniem miazgi zębowej. Niestety, zdarza się, że choć dentysta oczyścił ząb z próchnicy, bakterie zdążyły wcześniej przeniknąć do miazgi zęba i spowodować stan zapalny. W takim przypadku lekarz nie ma z reguły innego wyjścia, niż zaproponować pacjentowi leczenie kanałowe.
  • Czy ząb po leczeniu kanałowym może boleć?
  • Ból, po leczeniu kanałowym, pacjent może odczuwać nawet do 2 tygodni, jednakże dolegliwości powinny się wyraźnie zmniejszać. Ból na nagryzanie może być odczuwalny nawet do 4 tygodni. Jeżeli ból się nasila należy niezwłocznie zgłosić się do stomatologa.
  • Jak często należy chodzić do dentysty?
  • Profilaktyka to najlepsza metoda zwalczania próchnicy i innych chorób jamy ustnej. Badania kontrolne naszych zębów powinnyśmy przeprowadzać co 6 miesięcy. Wcześnie wykryta próchnica jest łatwiejsza do wyleczenia niż rozległe ubytki i stany zapalne.
    Warto jest również zainwestować w kompleksową profilaktykę, w postaci usuwania kamienia, piaskowania i lakierowania zębów, zalecaną według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) co 6 miesięcy.
  • Jaka jest najczęstsza liczba kanałów w zębach stałych? 
  • Zęby górne:
    1. Siekacze ( jedynki i dwójki ) 1 kanał
    2. Kły ( trójki) 1 kanał
    3. Pierwsze przedtrzonowce ( czwórki ) 2 kanały
    4. Drugie przedtrzonowce (piątki ) 1 lub 2 kanały
    5. Trzonowce (szóstki, siódemki, ósemki) 3 lub 4 kanały
    Zęby dolne:
    1. Siekacze ( jedynki i dwójki ) 1 lub 2 kanały
    2. Kły 1 lub 2 kanały
    3. Przedtrzonowce ( czwórki i piątki ) 1 lub 2 kanały
    4. Trzonowce ( szóstki, siódemki, ósemki ) 3 lub 4 kanały


Wydrukuj tę stronę drukuj stronę

Top